بازیافت کاغذ چیست؟

بازیافت کاغذ به معنی استفاده مجدد از کاغذهای باطله و تولید محصولات جدید میباشد. بنابراین تمام آن کتب و مجلاتی که قدیمی شده اند، یا دفاتری ک مربوط به سالها پیش است یا حتی مدارک شرکتی که وارد سیستم شده اند و نسخه ی کاغذی آنها ضروری نمیباشد، ضایعات مناسبی برای بازیافت است.

بازیافت کاغذ در خانه، مدرسه، دانشگاه، اداره و هر جایی که مصرف کاغذ دارند، شروع می شود. همه ما باید بدانیم چه نوع کاغذهایی را میتوان به عنوان کاغذ باطله جمع آوری کرد و چگونه آنها را برای بازیافت آماده کنیم.

مراحل بازیافت کاغذ به 2 قسمت کلی خرید کاغذهای قابل بازیافت و تبدیل آن به محصول قابل استفاده تقسیم میشود. به این صورت که در مرحله اول خریدار ( مراکز بازیافت و کارخانه ها ) قیمت کاغذ بازیافتی را مشخص کرده و پس ازتوافق، خرید انجام میشود. مرحله بعدی نیز شامل خمیر کردن کاغذ و تولید محصول نهایی می باشد.
به طور کلی حداکثر 6 مرحله باید انجام شود تا کاغذ باطله تبدیل به محصولی جدید شود، که در قسمت زیر میتوانید این 6 مرحله را بررسی کنید.

مراحل بازیافت کاغذ
 • جمع آوری و حمل و نقل

  اولین مرحله بازیافت کاغذ و جمع آوری مقداری کاغذ و روزنامه باطله توسط مامور جمع اوری بازیافت

  اولین گام بازیافت کاغذ جمع آوری و حمل آنها تا انبار دپو کاغذ یا کارخانه های مقواسازی است. این جمع آوری میتواند از درب منازل، دفاتر، مدارس و دانشگاه، بیمارستانها و هر مکانی که کاغذ باطله دارد انجام شود. شما میتوانید برای ارتباط با همکاران ما از قسمت تماس با کاغذکده در هر ساعتی از شبانه روز تماس برقرار کنید.

 • تفکیک و جدا سازی

  مهمترین مرحله بازیافت کاغذ و مقدار زیادی کاغذ درهم روی نوار نقاله در کارخانه و کارگرانی در حال تفکیک آنها

  مهمترین موضوع در مراحل بازیافت کاغذ ، تفکیک و جداسازی است. کاغذها انواع مختلفی دارند، هرچه یک کاغذ سفیدتر و چاپ رنگی کمتری داشته باشد از کیفیت مرغوب تری برخوردار است. در این مرحله کاغذها بر اساس کیفیت، تفکیک شده و هر ضایعات دیگری (پلاستیک، آهن و... ) داشته باشند جدا میشود.

 • شرید (خرد) کردن کاغذ

  خرد کردن برگه کاغذی با یک دستگاه کاغذ خرد کن کوچک و حجم زیادی از پودر کاغذ

  بعد از تکفیک کاغذها، مرحله بعدی خرد کردن آنها به ابعاد کوچکتر است. شرید کردن کاغذها چند مزیت دارد که مهمترین آن سرعت بخشیدن به خمیر شدن آنها می باشد.

  از این مرحله و مرحله بعدی برای امحا اسناد محرمانه تمامی ارگانها، شرکتهای دولتی و خصوصی، بیمارستانها و... استفاده میشود.

 • خمیر کردن کاغذ

  نمای داخلی دستگاه گالاندور که مخصوص خمیر کردن کاغذ است

  در این مرحله کاغذهای خرد شده در دستگاهی با آب و مواد شیمیایی مخلوط میشوند تا تبدیل به خمیر شوند، پس از آن به فیلتری میرسند که فقط خمیر کاغذ عبور میکنند و ضایعات پلاستیگی و ناخالصی آن جدا میشود.

 • جوهر زدایی

  قلم و مرکب سیاهی که روی یک میز چوبی پخش شده است

  این مرحله در همه ی کارخانه های بازیافت کاغذ و همه نوع کاغذ کاربرد ندارد. فقط کارخانه های تولید رول دستمال کاغذی و فقط برای کاغذهای سفید (برگه A4) انجام میشود. در این مرحله خمیر کاغذ از صفحات بزرگی عبور میکنند تا ناخلاصی هایی مانند جوهر، منگنه، چسب و... حذف شوند. یک مرحله فیلتر جامع تر نیز وجود دارد که تمام مواد خارجی غیر الیافی جدا میشوند. به این صورت که مواد سبک مانند پلاستیک در بالا شناور میشوند و مواد سنگین مثل فلزات در پایین. به طور کلی در تمام کارخانه های بازیافت کاغذ دو مرحله برای پاکسازی خمیر وجود دارد. مرحله اول که همان ترکیب آب و کاغذ است و مرحله دوم استفاده از مواد شیمیایی برای حذف جوهر می باشد.

 • تولید محصول نهایی

  اخرین مرحله بازیافت کاغذ و رول کاغذ در حال اماده شدن در کارخانه

  در پایان خمیر کاغذ به خط تولید منتقل میشود و پس از خشک شدن به صورت رول آماده میشود. پس از این مرحله رول کاغذ تولید شده به کارگاه های مرتبط انتقال پیدا میکند تا بسته به نیاز بازار محصولات زیر مجموعه این نوع رول ها آماده شوند.


محصولات تولیدی از بازیافت کاغذ باطله

نمودار محصولات تولیدی از بازیافت کاغذ باطله

نمودار دایره ای رو به رو نشان میدهد در آخر کاغذهای بازیافتی به چه محصولی تبدیل میشوند. تقریبا نیمی از آن برای تولید مقوا استفاده میشود. مقوا به تنهایی برای تولید جعبه شیرینی، جعبه کفش، مبلمان و... به کار گرفته میشود.
از کاغذ بازیافتی برای ساخت جعبه های غذا و دارو، محصولات دستمال کاغذی، جعبه های کادو، کاغذ کرافت و بسیاری محصولات دیگر استفاده میشود.
در سال 2021 آمریکایی ها بیش از 50میلیون تن کاغذ را بازیافت کردند که این بیشترین نرخ بازیافت (68درصد) در این کشور است. در میان اقلامی ک قابلیت بازیافت دارند، کاغذ در آمریکا به عنوان بازیافتی ترین ماده شناخته میشود.
منبع: AF&PA (انجمن جنگل و کاغذ آمریکا)


در قسمت بالا مراحل بازیافت کاغذ و محصولات تولیدی نهایی را با شرح کامل بررسی کردیم. ولی در اینجا سوالی مطرح میشود که این بازیافت چه فوایدی برای ما دارد؟ در اینجا چند مورد را به طور خلاصه اشاره میکنیم و در قسمت بعدی بیشتر در مورد آنها توضیح میدهیم.

 • حفظ منابع طبیعی
 • کسب درآمد از فروش کاغذ
 • کاهش تقاضا برای مواد اولیه
 • کاهش هزینه جمع آوری و دفع زباله
 • آموزش فرهنگ کاهش مصرف و استفاده بهینه
 خانواده ای در حال بازیافت کاغذ باطله در خانه و تفکیک آن از مبدا

بازیافت کاغذ و جلوگیری از قطع نیمی از درختان جهان !!

حدود 42 درصد از درختانی که قطع میشوند برای تولید کاغذ مورد استفاده قرار میگیرند، در صورتیکه ما به وسیله ی بازیافت کاغذ و پیشرفت تکنولوژی میتوانیم نیاز خود را تامین کنیم.

دانستن این موضوع که تا به امروز، ما حدود 46 درصد از جنگلهایی که در طلوع تمدن بشری وجود داشتند را از دست داده ایم، موضوعی غیر قابل تحمل است. فقط در 20سال گذشته پوشش گیاهی کل جهان حدود 10 درصد کاهش یافته است. تمام این آمار به ما نشان میدهد نیاز به یک تغییر الگوی جدی در مصرف داریم. اما راه حل چیست؟

خواندن بیشتر
 خانواده ای در حال بازیافت کاغذ باطله در خانه و تفکیک آن از مبدا

شروع بازیافت و تفکیک، از منزل و محل کار

بازیافت امر مهمی است که تقریبا تمامی افراد از مزایای آن آگاه هستند؛ کاهش دفن زباله، صرفه جویی در تولید مواد اولیه و جلوگیری از آلودگی محیط زیست تنها برخی از دلایل مهم انجام این کار است.

با این حال نکته حائز اهمیت در امر بازیافت این است که ما سعی کنیم همراه با بازیافت، تفکیک هم انجام دهیم. تفکیک به معنی جداسازی پلاستیک و آهن و ضایعات دیگر از کاغذهای بازیافتی میباشد. این عملیات ساده باعث کاهش یکی از مراحل بازیافت کاغذ و فواید دیگری میشود که میتوانید در ادامه با آنها آشنا شوید.

خواندن بیشتر